EV Şarj Hesaplamaevsarjhesaplama.com

Leapmotor C16 Base (2024) Şarj Maliyeti

95 kWh net bataryayı %0'dan %100'e doldurmak evde ₺317,39, hızlı şarj istasyonunda ₺1.666,54. Fiyatlar günlük güncelleniyor.

Net batarya

95 kWh

Kullanılabilir kapasite

WLTP menzil

520 km

Verilen araç verilerine göre

Evde tam şarj

₺317,39

En düşük hesaplanan maliyet

İstasyonda tam şarj

₺1.666,54

Hesaplanan yüksek maliyet

95 kWh batarya520 km WLTP11 kW AC200 kW DC400 kW güçAWDEVDE 5,25× UCUZ

Teknik özellikler

Kapı sayısı
5
Kaynak: OpenEV Data
Koltuk sayısı
6
Kaynak: OpenEV Data
Genişlik
1.905 mm
Kaynak: OpenEV Data
AC şarj fazı
3
Kaynak: OpenEV Data
Isı pompası
Var
Kaynak: OpenEV Data
Yükseklik
1.770 mm
Kaynak: OpenEV Data
Uzunluk
4.915 mm
Kaynak: OpenEV Data
Gövde tipi
Crossover
Kaynak: OpenEV Data
Aks mesafesi
2.825 mm
Kaynak: OpenEV Data
Azami hız
200 km/sa
Kaynak: OpenEV Data
Boş ağırlık
2.150 kg
Kaynak: OpenEV Data
Batarya kimyası
Nikel manganez kobalt (NMC)
Kaynak: OpenEV Data
Çekiş düzeni
AWD
Kaynak: OpenEV Data
0–100 km/sa hızlanma
4,3 sn
Kaynak: OpenEV Data
Batarya termal yönetimi
Sıvı soğutmalı
Kaynak: OpenEV Data
DC şarj mimarisi
800 V
Kaynak: OpenEV Data

Teknik veriler yayımlanmış kaynaklara dayanır; donanım ve model yılına göre farklılık gösterebilir.

Leapmotor C16 Base (2024) için teknik değerlendirme

Aşağıdaki değerlendirme, bu araç için listelenen teknik özelliklere dayanır.

  • Bildirilen 520 km WLTP menzili standart test koşullarına ait bir değerdir. Hız, hava sıcaklığı, yol koşulları ve klima kullanımı gerçek sürüş menzilini değiştirebilir.
  • 200 kW azami DC şarj gücü, aracın ulaşabildiği tepe güç değeridir. Şarjın tamamı bu güçte gerçekleşmez; batarya doluluk oranı, sıcaklık ve şarj eğrisi süreyi etkiler.
  • 11 kW azami AC şarj kapasitesi, uyumlu şarj noktası ve araç içi şarj ünitesi koşullarında geçerlidir. Daha düşük güçlü bir bağlantıda şarj gücü de sınırlanır.
  • Bataryanın brüt kapasitesi 100 kWh, kullanılabilir net kapasitesi 95 kWh değerindedir. Şarj maliyeti hesabı kullanılabilir net kapasite üzerinden yapılır.
  • Kaynak verilerinde batarya kimyası Nikel manganez kobalt (NMC) olarak belirtilmiştir. Kimya türü; enerji yoğunluğu, sıcaklık davranışı ve batarya yönetimi açısından teknik bir özelliktir.
  • Batarya termal yönetimi Sıvı soğutmalı olarak listelenmiştir. Bataryanın sıcaklık kontrolü, özellikle hızlı şarj performansı ve farklı hava koşullarındaki çalışma açısından önem taşır.
  • Bu modelin gövde tipi Crossover olarak listelenmiştir. Gövde tipi, aracın tasarım sınıfını ve kullanım amacını değerlendirirken dikkate alınabilecek temel özelliklerden biridir.
  • Üretici veya veri kaynağında bildirilen 0–100 km/sa hızlanma süresi 4,3 saniyedir. Bu değer performans karşılaştırması için kullanılabilir; gerçek sonuçlar yol ve test koşullarına göre değişebilir.
  • Bu araç için çekiş düzeni dört tekerlekten çekiş (AWD) olarak belirtilmiştir. Çekiş düzeni, motor gücünün tekerleklere nasıl aktarıldığını gösterir.
  • Aracın bildirilen boş ağırlığı 2.150 kg'dır. Ağırlık; enerji tüketimi, taşıma kapasitesi ve araç karşılaştırmalarında dikkate alınabilecek teknik bir veridir.
  • Bildirilen azami hız 200 km/sa değerindedir. Bu rakam teknik azami hız bilgisidir; günlük kullanımda ulaşılması gereken bir hız önerisi değildir.
  • Araçta ısı pompası bulunduğu belirtilmiştir. Isı pompası, kabin ısıtmasında enerji kullanımını azaltmaya yardımcı olabilir; etkisi dış sıcaklık ve kullanım koşullarına bağlıdır.
  • Yüksek gerilim mimarisi 800 V olarak listelenmiştir. Bu bilgi, aracın elektrik altyapısını tanımlar; tek başına şarj süresini belirlemez.
  • Net batarya kapasitesi (95 kWh) ve 520 km WLTP menzili birlikte değerlendirildiğinde, batarya kapasitesinin menzile oranı yaklaşık 18,27 kWh/100 km sonucunu verir. Bu, batarya/menzil oranından türetilmiş yaklaşık bir değerdir; üreticinin açıkladığı tüketim veya şebekeden çekilen enerjiyle birebir aynı ölçüm değildir.
  • Bu modelin bildirilen azami DC şarj gücü 200 kW, kullanılabilir batarya kapasitesi 95 kWh'dir. Uzun yol planlamasında yalnızca azami güç değerine bakmak yeterli değildir; şarj eğrisi, batarya sıcaklığı, doluluk seviyesi ve istasyonun sağlayabildiği güç de toplam süreyi belirler.

Evde şarj maliyeti

Mesken tarifesi, vergiler ve dağıtım bedeli dahil. Tarifeniz hangisiyse o satır sizin için geçerli.

NeredeTL/kWh%0 → %100
Evde — Gece (22:00-06:00)EN UCUZMesken tarifesi, vergiler dahil2,94₺317,39
Evde — Tek Zamanlı — 2. KademeMesken tarifesi, vergiler dahil4,32₺466,36
Evde — Gündüz (06:00-17:00)Mesken tarifesi, vergiler dahil4,38₺472,84
Evde — Puant (17:00-22:00)Mesken tarifesi, vergiler dahil6,17₺666,08

İstasyonda şarj maliyeti

Halka açık şarj ağlarının güncel birim fiyatlarıyla.

NeredeTL/kWh%0 → %100
Tesla Supercharger - DC250 kW9,9₺1.000,53
Eşarj - AC22 kW9,9₺1.068,75
Trugo - AC22 kW9,95₺1.074,15
ZES - AC22 kW10,99₺1.186,42
ZES - DC DC-160 kW12,99₺1.312,82
Eşarj - DC120 kW13,5₺1.364,36
Trugo - DC180 kW14,98₺1.513,94
ZES - DC DC-2180 kW16,49₺1.666,54

Hesap nasıl yapılıyor?

Fatura, bataryaya giren enerji üzerinden değil şebekeden çekilen enerji üzerinden kesilir. Leapmotor C16 Base (2024) için 95 kWh bataryayı doldurmak evde yaklaşık 107,95 kWh çekmek demek — aradaki 12,95 kWh şarj sırasındaki dönüşüm kaybı. Çoğu hesaplayıcı bunu atlar ve maliyeti düşük gösterir.

Kendi şehrinize göre hesaplayın

İlgili elektrikli araç rehberleri

Sık sorulan sorular

Leapmotor C16 Base (2024) tam şarj kaç TL?

Evde en ucuz tarifeyle ₺317,39, halka açık hızlı şarj istasyonunda ₺1.666,54. Aradaki fark nerede şarj ettiğinizden kaynaklanıyor.

Leapmotor C16 Base (2024) bataryası kaç kWh?

Net (kullanılabilir) kapasite 95 kWh. Brüt kapasite 100 kWh; maliyet hesabı net kapasite üzerinden yapılır.

Şebekeden neden batarya kapasitesinden fazla enerji çekiliyor?

Şarj sırasında dönüşüm kaybı olur. 95 kWh bataryayı doldurmak için evde şebekeden yaklaşık 107,95 kWh çekilir; aradaki 12,95 kWh faturaya yansır ama bataryaya girmez.

Evde şarj mı ucuz, istasyonda mı?

Evde — Gece (22:00-06:00) ev tarifesinde tam şarj ₺317,39, ZES - DC DC-2 istasyon seçeneğinde ₺1.666,54 tutarındadır. Bu karşılaştırmada istasyon maliyeti ev tarifesinin yaklaşık 5,25 katıdır.

Elektrikli araç dünyasını birlikte takip edelim

Güncel içerikler ve paylaşımlar için Instagram hesabımızı takip edin.

Instagram’da takip et ↗
Paylaş:WhatsAppFacebookX