EV Şarj Hesaplamaevsarjhesaplama.com

Rivian R1T Adventure Quad Motor Large Pack (2025) Şarj Maliyeti

128,9 kWh net bataryayı %0'dan %100'e doldurmak evde ₺430,64, hızlı şarj istasyonunda ₺2.261,24. Fiyatlar günlük güncelleniyor.

Net batarya

128,9 kWh

Kullanılabilir kapasite

Gerçek menzil

Veri yok

Verilen araç verilerine göre

Evde tam şarj

₺430,64

En düşük hesaplanan maliyet

İstasyonda tam şarj

₺2.261,24

Hesaplanan yüksek maliyet

128,9 kWh batarya11,5 kW AC220 kW DC626 kW güçAWDEVDE 5,25× UCUZ

Teknik özellikler

Kapı sayısı
4
Kaynak: OpenEV Data
Koltuk sayısı
5
Kaynak: OpenEV Data
Bagaj hacmi
1.354 L
Kaynak: OpenEV Data
Ön bagaj hacmi
311 L
Kaynak: OpenEV Data
Genişlik
2.015 mm
Kaynak: OpenEV Data
AC şarj fazı
1
Kaynak: OpenEV Data
Isı pompası
Var
Kaynak: OpenEV Data
Yükseklik
1.815 mm
Kaynak: OpenEV Data
Uzunluk
5.475 mm
Kaynak: OpenEV Data
Gövde tipi
Pick-up
Kaynak: OpenEV Data
Aks mesafesi
3.450 mm
Kaynak: OpenEV Data
Azami hız
201 km/sa
Kaynak: OpenEV Data
Boş ağırlık
2.800 kg
Kaynak: OpenEV Data
Sistem torku
1.233 Nm
Kaynak: OpenEV Data
Batarya kimyası
Lityum iyon
Kaynak: OpenEV Data
Çekiş düzeni
AWD
Kaynak: OpenEV Data
0–100 km/sa hızlanma
3 sn
Kaynak: OpenEV Data
Batarya termal yönetimi
Sıvı soğutmalı
Kaynak: OpenEV Data
DC şarj mimarisi
400 V
Kaynak: OpenEV Data

Teknik veriler yayımlanmış kaynaklara dayanır; donanım ve model yılına göre farklılık gösterebilir.

Rivian R1T Adventure Quad Motor Large Pack (2025) için teknik değerlendirme

Aşağıdaki değerlendirme, bu araç için listelenen teknik özelliklere dayanır.

  • 220 kW azami DC şarj gücü, aracın ulaşabildiği tepe güç değeridir. Şarjın tamamı bu güçte gerçekleşmez; batarya doluluk oranı, sıcaklık ve şarj eğrisi süreyi etkiler.
  • 11,5 kW azami AC şarj kapasitesi, uyumlu şarj noktası ve araç içi şarj ünitesi koşullarında geçerlidir. Daha düşük güçlü bir bağlantıda şarj gücü de sınırlanır.
  • Bataryanın brüt kapasitesi 135 kWh, kullanılabilir net kapasitesi 128,9 kWh değerindedir. Şarj maliyeti hesabı kullanılabilir net kapasite üzerinden yapılır.
  • Kaynak verilerinde batarya kimyası Lityum iyon olarak belirtilmiştir. Kimya türü; enerji yoğunluğu, sıcaklık davranışı ve batarya yönetimi açısından teknik bir özelliktir.
  • Batarya termal yönetimi Sıvı soğutmalı olarak listelenmiştir. Bataryanın sıcaklık kontrolü, özellikle hızlı şarj performansı ve farklı hava koşullarındaki çalışma açısından önem taşır.
  • Bu modelin gövde tipi Pick-up olarak listelenmiştir. Gövde tipi, aracın tasarım sınıfını ve kullanım amacını değerlendirirken dikkate alınabilecek temel özelliklerden biridir.
  • Üretici veya veri kaynağında bildirilen 0–100 km/sa hızlanma süresi 3 saniyedir. Bu değer performans karşılaştırması için kullanılabilir; gerçek sonuçlar yol ve test koşullarına göre değişebilir.
  • Bu araç için çekiş düzeni dört tekerlekten çekiş (AWD) olarak belirtilmiştir. Çekiş düzeni, motor gücünün tekerleklere nasıl aktarıldığını gösterir.
  • Bildirilen sistem torku 1.233 Nm'dir. Tork, aracın çekiş karakterini tanımlayan temel motor performansı verilerinden biridir.
  • Bagaj hacmi 1.354 litre olarak listelenmiştir. Bu değer, araçların yük taşıma alanını karşılaştırmak isteyenler için yararlı bir ölçüttür.
  • Aracın bildirilen boş ağırlığı 2.800 kg'dır. Ağırlık; enerji tüketimi, taşıma kapasitesi ve araç karşılaştırmalarında dikkate alınabilecek teknik bir veridir.
  • Bildirilen azami hız 201 km/sa değerindedir. Bu rakam teknik azami hız bilgisidir; günlük kullanımda ulaşılması gereken bir hız önerisi değildir.
  • Araçta ısı pompası bulunduğu belirtilmiştir. Isı pompası, kabin ısıtmasında enerji kullanımını azaltmaya yardımcı olabilir; etkisi dış sıcaklık ve kullanım koşullarına bağlıdır.
  • Yüksek gerilim mimarisi 400 V olarak listelenmiştir. Bu bilgi, aracın elektrik altyapısını tanımlar; tek başına şarj süresini belirlemez.
  • Bu modelin bildirilen azami DC şarj gücü 220 kW, kullanılabilir batarya kapasitesi 128,9 kWh'dir. Uzun yol planlamasında yalnızca azami güç değerine bakmak yeterli değildir; şarj eğrisi, batarya sıcaklığı, doluluk seviyesi ve istasyonun sağlayabildiği güç de toplam süreyi belirler.

Evde şarj maliyeti

Mesken tarifesi, vergiler ve dağıtım bedeli dahil. Tarifeniz hangisiyse o satır sizin için geçerli.

NeredeTL/kWh%0 → %100
Evde — Gece (22:00-06:00)EN UCUZMesken tarifesi, vergiler dahil2,94₺430,64
Evde — Tek Zamanlı — 2. KademeMesken tarifesi, vergiler dahil4,32₺632,78
Evde — Gündüz (06:00-17:00)Mesken tarifesi, vergiler dahil4,38₺641,57
Evde — Puant (17:00-22:00)Mesken tarifesi, vergiler dahil6,17₺903,76

İstasyonda şarj maliyeti

Halka açık şarj ağlarının güncel birim fiyatlarıyla.

NeredeTL/kWh%0 → %100
Tesla Supercharger - DC250 kW9,9₺1.357,56
Eşarj - AC22 kW9,9₺1.450,13
Trugo - AC22 kW9,95₺1.457,45
ZES - AC22 kW10,99₺1.609,79
ZES - DC DC-160 kW12,99₺1.781,29
Eşarj - DC120 kW13,5₺1.851,22
Trugo - DC180 kW14,98₺2.054,17
ZES - DC DC-2180 kW16,49₺2.261,24

Hesap nasıl yapılıyor?

Fatura, bataryaya giren enerji üzerinden değil şebekeden çekilen enerji üzerinden kesilir. Rivian R1T Adventure Quad Motor Large Pack (2025) için 128,9 kWh bataryayı doldurmak evde yaklaşık 146,48 kWh çekmek demek — aradaki 17,58 kWh şarj sırasındaki dönüşüm kaybı. Çoğu hesaplayıcı bunu atlar ve maliyeti düşük gösterir.

Kendi şehrinize göre hesaplayın

İlgili elektrikli araç rehberleri

Sık sorulan sorular

Rivian R1T Adventure Quad Motor Large Pack (2025) tam şarj kaç TL?

Evde en ucuz tarifeyle ₺430,64, halka açık hızlı şarj istasyonunda ₺2.261,24. Aradaki fark nerede şarj ettiğinizden kaynaklanıyor.

Rivian R1T Adventure Quad Motor Large Pack (2025) bataryası kaç kWh?

Net (kullanılabilir) kapasite 128,9 kWh. Brüt kapasite 135 kWh; maliyet hesabı net kapasite üzerinden yapılır.

Şebekeden neden batarya kapasitesinden fazla enerji çekiliyor?

Şarj sırasında dönüşüm kaybı olur. 128,9 kWh bataryayı doldurmak için evde şebekeden yaklaşık 146,48 kWh çekilir; aradaki 17,58 kWh faturaya yansır ama bataryaya girmez.

Evde şarj mı ucuz, istasyonda mı?

Evde — Gece (22:00-06:00) ev tarifesinde tam şarj ₺430,64, ZES - DC DC-2 istasyon seçeneğinde ₺2.261,24 tutarındadır. Bu karşılaştırmada istasyon maliyeti ev tarifesinin yaklaşık 5,25 katıdır.

Elektrikli araç dünyasını birlikte takip edelim

Güncel içerikler ve paylaşımlar için Instagram hesabımızı takip edin.

Instagram’da takip et ↗
Paylaş:WhatsAppFacebookX